O czym nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Imponujące doświadczenie zawodowe, szereg umiejętności oraz kwalifikacji, wykształcenie wyższe i perfekcyjnie przygotowane CV – czy to aby na pewno recepta na sukces i zdobycie wymarzonej pracy? Niestety, czasem nawet najbardziej wykwalifikowany kandydat spotyka się z odmową albo milczącym telefonem po rozmowie kwalifikacyjnej. W większości przypadków jest to spowodowane błędami popełnionymi w trakcie spotkania z rekruterem. O czym zatem nie powinno się mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

1. Krytykowanie poprzedniego pracodawcy

Często pada pytanie o powód zmiany pracy. Najgorszą odpowiedzią w takim przypadku jest oczernianie poprzedniej firmy, przełożonych bądź współpracowników (nawet jeśli negatywne opinie mają swoje uzasadnienie). Jest to bardzo nieprofesjonalne podejście, które stawia kandydata w wyjątkowo niekorzystnym świetle. Dla rekrutera może to być znak, że kandydat może w przyszłości rozpowszechniać podobne opinie na temat jego firmy.

2. Informowanie o rozsyłaniu CV do wielu firm

Warto zadbać o to, by potencjalny pracodawca odczuł, że to właśnie w jego firmie pragniemy pracować. Chwalenie się aplikacją na wiele stanowisk w różnych firmach, sprawianie wrażenia kandydata “rozchwytywanego” na rynku pracy nie jest dobrą taktyką. Dla rekrutera będzie to oznaczało, że kandydatowi nie zależy na danej pracy i nie można liczyć na jego pełne zaangażowanie.

3. Osobiste problemy

Oczywiście, podczas rozmowy może paść pytanie o zainteresowania, sposób spędzania wolnego czasu, itp. Kandydat może zostać również poproszony o powiedzenie paru zdań o sobie. Choć wydaje się to bardzo luźne i niezobowiązujące pytanie, należy dokładnie przemyśleć swoje słowa. Odpowiedź powinna w jakimkolwiek stopniu być powiązana ze sferą zawodową (np. zainteresowania/hobby związane niekoniecznie z ofertą firmy, ale chociażby z jej misją i podkreślanymi przez nią wartościami). Nie należy wspominać o zobowiązaniach finansowych, problemach w związku i wszelkiego rodzaju szczegółach z życia prywatnego.

4. Nadmierne wskazywanie swoich słabych stron

Pytanie o słabe strony charakteru to częsty element rozmowy rekrutacyjnej. Należy jednak przedstawić je w taki sposób, by przekształcić je w zalety na danym stanowisku albo chociażby podkreślić, że się nad nimi pracuje. Nadmierna szczerość może się tutaj nie opłacać. Dlatego zamiast wyliczać swoje wady, warto wymienić tylko kilka – najlepiej takich, które nie będą miały dużego znaczenia na aplikowanym stanowisku.

Comments for this post are closed.